چاپ        ارسال به دوست

برگزاری فوق برنامه های آموزشی حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان مرکز بابل

برگزاری فوق برنامه های آموزشی حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان مرکز بابل

به فضل پروردگار اولین جلسه کلاسهای ترم بهمن 94 مرکز بابل در روز پنجشنبه مورخ 29بهمن 1394 آغاز گردید. در این ترم حدوداً 200 نفر از معرفت جویان انتخاب واحد انجام داده و مشغول به تحصیل در این مرکز هستند.در ابتدا، مدیریت محترم حوزه حجت الاسلام والمسلمین قلی یان، ضمن عرض خوش آمدگویی و تقدیر و تشکر از کلیه معرفت جویان برای حضور پرشور و مشتاقانه در کلاسها، توضیحاتی پیرامون نحوه برگزاری کلاسها بیان نموده .

 


در اولین روز کلاسها، کلیه معرفت جویان در اولین کارگاه جهاد و اندیشه با حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسبق استان مازندران، استاد امامزاده با موضوع "آشنایی با جریان های فعال انتخاباتی" و همچنین در درس تفسیر استاد حسینی حضور یافتند.

 


بعد از اتمام کلاس تفسیر، معرفت جویان عزیز جهت اقامه نماز پرفیض جماعت ظهر و عصر راهی مسجدالرسول(ص) دانشگاه شدند و نماز جماعت به امامت حاج آقا حسینی برگزار گردید.

 

 

 

نمایندگانی که انتخاب می کنیم باید متعهد باشند یا متخصص؟

با توجه به نزدیک شدن ایام انتخابات مجلس شورایی اسلامی و مجلس خبرگان، جلسه ای با حضور استاد منیری، ساعت 9:30 روز پنجشنبه مورخ 6 اسفند 1394 در سالن آمفی تئاتر دانشگاه با حضور کلیه معرفت جویان و با موضوع "مسئولانی که انتخاب می کنیم باید متعهد باشند یا متخصص و یا هر دو؟" برگزار گردید.استاد منیری صحبتهای خود را اینگونه آغاز کردند که ما در ایران فقط 37 سال سابقه انتخابات داریم به همین خاطر بلد نیستیم که در بحث انتخابات با هم صحبت کنیم و نمونه اش مناظره سال 1388 است که باعث شد که مملکت به چالش کشیده شود، اینها نقاط ضعف ماست. انتقادهای طرفین موجب ایجاد استهزا و تمسخر می شود و باعث می شود که از حوزه دین خارج شویم.

 


ایشان بیانات خود را با طرح این سوال ادامه دادند، مسئولانی که انتخاب می کنیم باید متعهد باشند یا متخصص و یا هر دو؟ و متعهد کیست؟

در ادامه برنامه، تعدادی از معرفت جویان نظراتشان را بیان کردند .

 

 


 

ابعاد شخصیتی حضرت زهرا (س)

با توجه به فرا رسیدن ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) دخت نبی مکرم اسلام، حجت الاسلام والمسلمین رحیمیان، مسئول محترم نهاد رهبری در دانشگاه های استان مازندران ساعت 9:30 روز پنجشنبه مورخ 13 اسفند 94 در جمع معرفت جویان حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان مرکز بابل حضور یافته و مباحثی پیرامون "ابعاد شخصیتی حضرت زهرا (س)" خدمت معرفت جویان عزیز بیان نمودند.              

حاج آقا رحیمیان سخنان خود را اینگونه آغاز کردند که از جمله موارد مباهات خداوند به فرشتگان راجع به خلقت انسان، جوانی است. عظمت شخصیت حضرت زهرا(س)علی رغم گذشت هجده بهار از سن او، عظمت بی کرانه ای است.

 

سپس حاج آقا به چند روایت اشاره نمودند:

امام عسکری(ع) فرمودند: اهل بیت آن چه می گویند به فرمان الهی و حجت است، تعابیر دلخواه و شاعرانه و عاطفی و احساسی و مبالغه نیست.

حضرت مهدی(عج) می فرماید: دختر پیامبر (ص) اسوه نیکوی من مهدی است.

امام صادق (ع) در تفسیر سوره قدر می فرماید: جان و گوهر وجودی حضرت فاطمه(س)، ظرفیت دریافت حقیقت قرآن را دارد.

در برخی از روایات هم داریم که خداوند فرمود، اگر فاطمه نبود، پیامبر و علی را خلق نمی کردم.

ما درازای این شخصیت والا کوتاهی کردیم.در زیارات داریم السلام علیک ایتهاالمظلومه، پیامبر هم خطاب به حضرت فاطمه (س) فرموند،تو بعد از من مظلوم هستی و به تو ظلم خواهد شد.

 

در داستان زندگی حضرت فاطمه(س) می بینیم ایشان در طول زندگی و در بدو تولد هم مورد ستم واقع شده است.هنگام تولد حضرت زهرا(س)همه از کمک به حضرت خدیجه (س) سرباز زدند. دوران کودکی حضرت هم دوران سخت مکه و شکنجه های مسلمانان و اذیت و آزار پیامبر (ص) بود. از این رنج ها نتیجه می گیریم ما هم باید در راه دین مایه بگذاریم و در سایه همین مرارت ها و سختی هاست که می توانیم در برابر خدا سربلند باشیم. حضرت فاطمه (س) نه فقط در زمان خود ستم دید بلکه امروز هم ستم می بیند از جانب دشمنانی که تلاش دارند تا نام او را حذف کنند.نام فاطمه را روی شخصیت های منفی برخی از فیلم های عربی می گذارند.

فاطمه(س) از جانب دوستانش نیز مظلومه است، ما چقدر در معرفی این شخصیت کار کردیم؟

چرا باید در جشنواره های ما الگوی ما کسانی باشند که رنگ و بویی از شخصیت فاطمی ندارند؟

الگوهای مسموم به جامعه القاء می کنیم، آن وقت الگویی مانند حضرت زهرا(س) که امام عصر او را الگوی حسنه خود معرفی می کند، معرفی نمی کنیم.

فاطمه مکتبی است که برای دنیای کنونی ما، حرفهای زیادی دارد.گریه ما باید بر فاطمه گریه حسرت و ندامت باشد از این که نتوانستیم او را بشناسیم و آن الگو را در زندگی خود پیاده کنیم.

حاج آقا رحیمیان به سخنان استاد علی صفایی اشاره فرمودند که اشک انسان، اشک کباب باشد این که آتش را خاموش کند.گریه در مجلس فاطمه باید موتور محرک او برای جلو رفتن باشد.حضرت فاطمه(س) یک تنه در دفاع از امام زمان(عج) خود ایستاد.

در زیارات داریم خداوند او را بردبار یافت و در امتحان الهی مقام صابرین را پیدا کرد زینب (س) هم دست پرورده اوست. فرشتگان در برابر صبر او به شگفتی افتادند.صبر در انجام وظایف و صبر در برابر معصیت از وظایف ماست.

نباید بگذاریم استغاثه فاطمه (س) امروز بلند باشد و این وظیفه افسران جنگ نرم است.باید دفاع جانانه از ولایت داشته باشیم، این تمرین ولایت پذیری امام عصر(عج) است.

این برنامه رأس ساعت 10:45 به پایان رسید.

 


١٢:٥٥ - يکشنبه ٢٢ فروردين ١٣٩٥    /    عدد : ٦٣٥٧٨    /    تعداد نمایش : ٤٩٠


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج